Montáž pracovní desky
foto credit
zdroj: Nobilia - nobilia.de

Montáž pracovní desky

Pracovní deska je důležitou součástí kuchyně, která slouží nejen jako pracovní plocha pro vaření, ale také jako estetický prvek, který dotváří vzhled a atmosféru vaší kuchyně. Proto je dobré věnovat pozornost jejímu výběru a správné montáži. V tomto článku vám ukážeme, jak si namontovat rovnou laminátovou pracovní desku (bez rohových spojů), která bude obsahovat indukční varné pole a dřez. Laminátové pracovní desky jsou oblíbené pro svoji odolnost, snadnou údržbu a širokou nabídku barev a dekorů.

Na montáž pracovní desky se připravte

Montáž pracovní desky

vyžaduje následující materiál a nářadí:
 • Laminátová pracovní deska o rozměrech odpovídajících vaší kuchyni
 • Indukční varné pole a dřez
 • Silikon průhledný nebo v barvě odpovídající pracovní desce
 • Svorníky na uchycení pracovní desky k pracovnímu stolu
 • Okružní pila s pilovým kotoučem na laminát
 • Přímočarou pilu
 • Nalepovací hrany v dekoru pracovní desky pro zakrytí pohledových řezných hran
 • Vrtačka + vrták do dřeva a laminátu o průměru 10 mm
 • Metr, tužka, vodováha
 • Šroubovák a šrouby
 • Úhelníky na přichycení pracovní desky ke skříňkám
 • Japonská stěrka

Postup montáže pracovní desky

 1. Připravte si pracoviště


  Nejprve si připravte dostatek prostoru pro práci s pracovní deskou. Ideálně byste měli mít k dispozici dva stoly nebo dřevěné kozy, na které položíte pracovní desku tak, aby byla stabilně podepřená a neohrožovala vaši bezpečnost. Pokud máte možnost, použijte multifunkční stůl s upínacími prvky, který vám usnadní manipulaci s deskou.
 2. Přizpůsobte si pracovní desku


  Pokud jste si nechali pracovní desku uříznout přesně na míru v obchodě, můžete tento krok přeskočit. Pokud jste si koupili celou desku, budete ji muset přizpůsobit rozměrům a tvaru vaší kuchyně. Nejprve si na spodní straně desky vyznačte tužkou a metrem, kde budete řezat. Pokud máte rovnou stěnu, můžete řezat podél vyznačené linky. Pokud máte šikmou stěnu, musíte přenést nepravidelný průběh stěny pomocí dřevěného špalíku a tužky na pracovní desku a podél vyznačené linky ji okružní pilou zaříznout. Nyní můžete desku přisunout přesně ke stěně.
 3. Ohraňte pohledové řezné hrany pracovní desky


  Aby hrany působily esteticky a zároveň jste zabránili případnému vniknutí vlhkosti do desky, je potřeby hrany po řezu olepit hranami (ideálně v barvě dekoru). Jejich instalace je jednoduchá. Odstraňte ochrannou fólii z nalepovací hrany a přiložte ji k pohledové hraně tak, aby byla rovnoběžná s pracovní deskou a přesahovala ji o cca 2 mm na každé straně. Pomocí žehličky na suché žehlení přejeďte po nalepovací hraně a zahřejte ji tak, aby se lepidlo aktivovalo a přilepilo k pracovní desce. Pohybujte se od středu k okrajům a dbejte na to, aby byla hranice rovnoměrně přitlačená. Nechte nalepovací hranu vychladnout a pak pomocí ostrého nože nebo pilníku odstraňte přebytečný materiál z obou stran. Hranu můžete také zaoblit nebo zašikmit podle vašeho vkusu.
 4. Vyřízněte otvory pro varné pole a dřez


  Dalším krokem je vyříznout otvory pro varné pole a dřez. Nejprve musíte stanovit přesnou polohu a rozměry výřezu. K tomu si můžete pomoci šablonami, které bývají součástí varného pole a dřezu, nebo si je sami vyrobíte z papíru nebo lepenky. Před řezáním si ještě jednou ověřte rozměry a správnost umístění výřezu. Abyste mohli otvor vyříznout, je potřeba si nejdříve vytvořit prostor pro vložení pilového listu přímočarky. Ten získáme vyvrtáním otvoru o velikosti 10 mm, a to v jednom z rohů požadovaného výřezu. Pak již vložíte list do otvoru a mírně přitlačíte na pilu. Ostrým pilovým listem snadno vyříznete potřebný otvor. Dbejte při tom na to, aby horní okraje pracovní desky nepraskly.
 5. Před montáží pracovní desku ohraňte


  Po vyříznutí otvorů je třeba ošetřit řezné hrany proti vlhkosti, aby se pracovní deska nezdeformovala nebo nerozpadla. K tomu použijte silikon průhledný nebo v barvě odpovídající pracovní desce. Naneste na řeznou plochu proužek silikonu a rozetřete ho japonskou stěrkou. Profesionálové ještě olepují otvor stříbrnou páskou, aby byla ochrana proti vlhkosti 100%. Není to však nezbytné.
 6. Upevněte pracovní desku ke spodním skříňkám


  Ještě před tímto krokem si překontrolujte pomocí vodováhy, že je podklad rovný. Případné nerovnosti dolaďte pomocí nastavitelných nožiček skříněk. Nyní můžete položit pracovní desku na spodní skříňky a upevnit ji kovovými úhelníky, které zajistí pevnost a stabilitu spojení. Jednu část úhelníku připevněte na spodní stranu pracovní desky a druhou část na boční stěnu spodní skříňky. Toto spojení lze kdykoliv opět povolit.
 7. Osaďte do pracovní desky varné pole a dřez


  Posledním krokem je osazení varného pole a dřezu do připravených otvorů. Varné pole i dřez by měly být opatřeny těsnícím páskem nebo silikonem, který zabrání pronikání vody pod pracovní desku. Varné pole i dřez se pak nasadí do otvorů a připevní se šrouby nebo svorkami k pracovní desce. Dbejte na to, aby byly oba prvky rovnoběžné s okrajem pracovní desky a správně zarovnané. Poté můžete připojit elektrické a vodovodní přípojky podle návodu k obsluze.


Gratulujeme! Tímto jste dokončili montáž pracovní desky. Nyní si můžete užít svou novou a krásnou kuchyňskou pracovní plochu.
NAVŠTIVTE TAKÉ
StejkyBejky.cz