Kamenná pracovní deska

Kamenná pracovní deska

Pracovní desky z přírodního kamene jsou velmi oblíbené pro svůj originální a ušlechtilý vzhled a vysokou odolnost. V následujícím textu se dozvíte více o výhodách a nevýhodách těchto desek, jejich údržbě, ale i ceně.

Výhody kamenných pracovních desek

Pracovní desky z přírodního kamene

jsou velmi odolné a trvanlivé. Jsou vyrobeny z přírodního materiálu, což znamená, že každá deska je originál s unikátním vzhledem. Pro výrobu kuchyňských desek se nejčastěji používají žula a mramor. Zatímco výhodou žulové pracovní desky je její tvrdost a tedy odolnost vůči poškrábání, mramor bývá zajímavější především svým vzhledem. Oba materiály jsou při správné údržbě nenasákavé a odolnější vůči teplu, než například populární laminátové desky.

Krása a estetika kamenných desek

Pracovní desky z přírodního kamene jsou velmi estetické a nabízejí luxusní vzhled. Žula má obvykle zrnitý vzhled s viditelnými krystaly, zatímco mramor má většinou hladší povrch s jemnými pruhy. Oba materiály jsou k dispozici v různých barvách a vzorech, takže si můžete vybrat ten, který nejlépe odpovídá vašemu vkusu. Malou ukázkou zajímavých vzorů se můžete inspirovat v našem vzorníku kuchyňských pracovních desek.

Kamenná pracovní deska - nevýhody

Nevýhodou pracovních desek z přírodního kamene je především jejich cena. Jsou dražší než jiné materiály jako laminát nebo masivní dřevo. Cena za běžný metr pracovní desky z přírodního kamene o hloubce 60 cm se pohybuje od cca 7 500 Kč do 20 000 Kč.

Kamenná deska něco váží

Další nevýhodou je také váha kemenných desek. Kvalitní kuchyňské linky většinou nemají problém tuto váhu roznést, ale je potřeba počítat s větším počtem lidí potřebných na přepravu a instalaci takové desky. Tyto náklady se pak samozřejmě promítnou i do ceny.

Údržba pracovních desek z přírodního kamene

Kamenné pracovní desky

vyžadují pravidelnou údržbu, aby si zachovaly svůj vzhled a odolnost. Povrch lze snadno čistit vlhkým hadříkem s mýdlem nebo jarovou vodou. Je důležité nepoužívat abrazivní čisticí prostředky, které by mohly poškodit povrch kamene. To platí zejména u mramorové pracovní desky, neboť mramor je výrazně měkčí, než žula. Ne náhodou se z mramoru vytváří sochy. Dobře se totiž opracovává.

Kamenné pracovní desky impregnujte

Desky z přírodního kamene jsou také nasákavé. Na první pohled většinou mikropóry kamene neuvidíte, ale věřte, že tam jsou. Proto

je důležité kamenné pracovní desky impregnovat

speciálním prostředkem, aby byly chráněny proti vlhkosti a skvrnám. Impregnace by měla být obnovena každé dva roky.

Pracovní desky z Onyxu

Onyx, to je samostatná kapitola. Je to drahý kámen, který je velmi vzácný a luxusní. Jeho velkou výhodou je světelná prostupnost, takže když jej zespodu osvítíme, dosáhneme úžasného efektu. Nevýhodou je však jeho křehkost a proto se většinou na pracovní desky do kuchyně nepoužívá. Můžeme se však

s Onyxovými deskami

setkat u prosvětlených barových pultů, méně využívaných ostrůvků, ale třeba i v koupelnách apod.

Onyx - cena

Vzácnost Onyxových desek se samozřejmě promítá o do ceny. Narozdíl od pracovních desek ze žuly nebo mramoru se dostáváme do desítek tisíc za běžný metr desky. Není proto vyjímkou se setkat s Onyxovou deskou za ceny 40 000 Kč a výše za metr.
NAVŠTIVTE TAKÉ
StejkyBejky.cz