Laminátová pracovní deska

Laminátová pracovní deska

Laminátové pracovní desky jsou oblíbenou volbou pro kuchyně díky své vysoké odolnosti a cenové dostupnosti. V tomto textu se dozvíte vše, co potřebujete vědět o laminátových pracovních deskách, včetně jejich výhod a nevýhod, údržby a designu.

Co jsou laminátové pracovní desky?

Laminátové pracovní desky jsou většinou vyráběny s třívrstvým dřevotřískovým jádrem a opatřeny povrchem z vrstev papíru impregnovaných pryskyřicemi, které jsou následně slisovány pod vysokým tlakem a teplem. Výsledkem je pevná a odolná deska s povrchem HPL (High Pressure Laminate), díky kterému je zaručena odolnost vůči poškrábání, otiskům prstů, teplu a vlhkosti.

Laminátové pracovní desky

jsou k dispozici v mnoha různých dekorech a barvách. Některé moderní desky mají dokonce 3D strukturu. Laminát se tak snadno promění ve věrnou kopii své přírodní předlohy.

Výhody laminátových pracovních desek

Laminátové pracovní desky mají mnoho výhod

. Především jsou cenově dostupné a snadno se udržují. Dobře odolávají teplu, a to většinou do 100°C vlhkého tepla a do 180°C suchého tepla. Vařicí voda a nebo odložený hrnec se špagetami ji tedy nepoškodí. Co se týká poškrábání, i tady je odolnost velmi dobrá. Vždy se však doporučuje při úpravě potravin používat podložku. Drobné vrypy lze rovněž opravit. Návod jak opravit laminátovou pracovní desku najdete přímo zde.

Velkou výhodou je pak obrovský výběr dekorů. Líbí se vám třeba pracovní desky z mramoru, ale nechcete se zabývat údržbou tohoto choulostivého materiálu? Žádný problém! Pořiďte se věrnou kopii z laminátu. Na trhu jich naleznete nepočítaně.

Nevýhody laminátových pracovních desek

Laminátové pracovní desky mají také několik nevýhod. Jejich odolnost vůči teplu je mezi materiály spíše nižší. Například desky z přírodního kamene nebo keramiky snesou obvykle 2x - 3x více. Pokud si na laminátovou pracovní desku odložíte rozpálenou pánev s řízky, buďte si jisti, že dojde k poškození povrchu.

Laminátové pracovní desky také nemají tak luxusní vzhled jako jiné materiály. Kdo má rád přírodní originály, jako jsou kámen a dřevo, laminát jej zřejmě neuspokojí. Krom toho, oproti keramické desce nebo kameni můžete rovnou zapomenout na spodní montáž dřezu. Dřevotříska by se výřezem obnažila a nevyhnutelně nasákla vodu.

Údržba laminátového povrchu je jednoduchá

Kuchyňská linka z laminátu se velmi snadno udržuje. Pracovní desku stačí otřít vlhkým hadříkem s mýdlovou vodou nebo běžným saponátem a je to. Žádná velká věda.

Ceny pracovních desek z laminátu

Co se týká cen laminátových pracovních desek

, velmi záleží na výrobci, kvalitě dřevotřískového jádra (není dřevotříska jako dřevotříska) a někdy i povrchové úpravě. Průměrná cena za metr laminátové desky hloubky 60 cm se tak může pohybovat někde mezi 500 Kč a 2000 Kč.
NAVŠTIVTE TAKÉ
StejkyBejky.cz