Renovace kuchyňské pracovní desky

Renovace kuchyňské pracovní desky

Pracovní deska je jednou z nejdůležitějších a nejvíce využívaných částí kuchyně. Je to místo, kde připravujeme jídlo, myjeme nádobí, odkládáme horké hrnce a další věci. Proto je důležité, aby byla pracovní deska kvalitní, odolná a snadno udržovatelná. Pokud je vaše pracovní deska opotřebovaná, poškrábaná, skvrnitá nebo jen ztratila svůj lesk, můžete ji obnovit pomocí renovace.

Renovace kuchyňské pracovní desky

znamená obnovení jejího vzhledu a funkčnosti pomocí různých metod, jako je broušení, tmelení, lakovaní, olejování nebo výměna. Renovace pracovní desky se liší podle typu materiálu, ze kterého je vyrobena. Některé materiály jsou snadno renovovatelné, jiné vyžadují odbornou pomoc nebo dokonce celkovou výměnu.

V tomto článku se dozvíte, jak renovovat různé typy pracovních desek do kuchyně, jaké jsou jejich výhody a nevýhody a na co si dát pozor při renovaci. Zjistíte také, které typy pracovních desek můžete renovovat sami a které je lepší nechat na profesionálech.

Pracovní deska z keramiky

Keramická pracovní deska je velmi tvrdá, odolná a hygienická. Je to také jeden z nejdražších materiálů pro výrobu pracovních desek. Dobrá zpráva je, že keramickou pracovní desku zřejmě nebudete potřebovat renovovat.

Pokud se ale přeci jen poškodí (například poškrábe keremickým nožem, nebo urazíte roh desky), její renovace je téměř nemožná. Keramika se totiž nedá brousit ani leštit, tmelení také nepřichází v úvahu. Pokud je keramická pracovní deska poškozená, například prasklá nebo ulomená, je nutné ji celou vyměnit za novou.

Renovace kuchyňské desky z žuly

Žulová pracovní deska je velmi krásná a elegantní. Je to přírodní materiál s unikátním vzorem a barvou. Žula je také velmi odolná proti teplotě, nárazu a poškrábání.

Renovace žulové pracovní desky

je možná, ale vyžaduje odbornou firmu, která má speciální nástroje a znalosti. Pokud se vám například povede urazit roh, lze v některých případech dotmelit a to v kvalitě, kterou nerozpoznáte od originálu. Renovace žulové pracovní desky spočívá také v broušení povrchu a nanášení nové ochranné vrstvy impregnace nebo leštění. Nechte to však vždy raději na profesionálech.

Pracovní deska z umělého kamene

Umělý kámen je materiál složený z mletého křemene, pryskyřice a pigmentu. Je to velmi oblíbený materiál pro výrobu pracovních desek, protože nabízí širokou škálu dekorů a barev, které imitují přírodní kameny jako mramor nebo žula. Technický kámen je také velmi odolný proti vlhkosti, plísni a bakteriím.

Renovace umělého kamene

je podobná jako u žuly, tedy vyžaduje odbornou firmu, která provede broušení povrchu a nanese novou ochrannou vrstvu impregnace nebo leštění.

Renovace laminátové kuchyňské desky

Laminátová pracovní deska je nejlevnější a nejrozšířenější variantou. Je vyrobena z vysokotlakého laminátu na dřevotřískovém základu v mnoha barevných variacích a dekorech. Laminátová pracovní deska je snadno udržovatelná a dobře odolává běžnému provozu v kuchyni.

Renovace laminátové pracovní desky

je možná, a to zejména v rozsahu tmelení drobných škrábanců a vrypů (například od nože). Vyžaduje to určitou zručnost a opatrnost, ale není to nic, co byste nezvládli sami doma. Pokud chcete vědět více o opravě laminátové desky, přečtěte si náš článek Oprava laminátové desky.

Broušení desky není možné, na druhou stranu ani nebývá potřeba, neboť povrch laminátové desky je velmi tvrdý. Při větším poškození (například propálení od pánve) je to bohužel na kompletní výměnu.

Pracovní deska ze dřeva

Dřevěná pracovní deska je krásným a přírodním doplňkem každé kuchyňské linky. Je to také jeden z nejsnadněji renovovatelných materiálů pro výrobu pracovních desek. Dřevo je citlivé na vlhkost, teplotu, mechanické poškození a plísně, proto je třeba ho pravidelně ošetřovat a obnovovat.

Renovace dřevěné pracovní desky

je možná i pro laiky, pokud dodrží správný postup. Metoda renovace spočívá v broušení povrchu a nanášení nové ochranné vrstvy laku nebo oleje. Pokud chcete vědět více o renovaci kuchyňské desky ze dřeva, přečtěte si náš článek Renovace dřevěné pracovní desky.
NAVŠTIVTE TAKÉ
StejkyBejky.cz